教育与华人

Recommendations for the 2021 Education Council Elections (CEC)

Posted On
Posted By 凌 飞

The following candidates support our advocacy. We based our recommendations on review of candidate statements, CEC forum participation and past CEC records if available.

CEC 1

Zhaniya Adilova, P.S. 110
Noah Harlan, Nest+M
Ellene Hu, P.S. 184M

https://www.schools.nyc.gov/get-involved/families/education-council-elections-2021/run-for-a-seat-on-a-council/ccec-elections-list-of-candidates-for-all-councils/community-education-council-for-district-1

CEC 2

The following candidates all support our advocacy. 
We suggest you vote for the list of candidates below that we recommend specifically for your school: CEC2 Candidate Recommendations by School

Kaushik Das, P.S. 276, Battery Park City School
Danyela Egorov, P.S. 77 Lower Lab
Robin Kelleher, P.S. 33, Middle Lab
Chien Kwok, P.S. 111, Clinton Middle School
Stephane Lautner, P.S. 527
Nadia Levy, P.S. 290
Alice Luong, Wagner Middle School
Benjamin Morden, Salk Middle School
Leonard Silverman, P.S. 158
Lim Fong Sim (Janie), P.S. 41, Baruch Middle School
Craig Slutzkin, P.S. 340
Li Hua Wu, P.S. 42, M.S. 131

https://www.schools.nyc.gov/get-involved/families/education-council-elections-2021/run-for-a-seat-on-a-council/ccec-elections-list-of-candidates-for-all-councils/community-education-council-for-district-2

CEC 3

Ursila Jung, Anderson School
Lucas Liu, P.S. 9, Booker T Washington Middle School
Dariusz Zawislak, P.S. 84

https://www.schools.nyc.gov/get-involved/families/education-council-elections-2021/run-for-a-seat-on-a-council/ccec-elections-list-of-candidates-for-all-councils/community-education-council-for-district-3

CEC 15

Inna Blishteyn, P.S.154
Alfred De Ingeniis, P.S.58
Vincent Lu, P.S. 94

https://www.schools.nyc.gov/get-involved/families/education-council-elections-2021/run-for-a-seat-on-a-council/ccec-elections-list-of-candidates-for-all-councils/community-education-council-for-district-15

CEC 20

Elizabeth Chan, P.S. 205, P.S. 207
WenMing Chen, P.S. 180
Janine Faustner, P.S. 104
Vito LaBella, I.S. 187
Maya Rozenblat, P.S. 686
Stephen Stowe, I.S. 259

We suggest you vote as follows:
1st Child Ballot: Elizabeth Chan, Vito LaBella, Stephen Stowe
2nd Child Ballot: WenMing Chen, Janine Faustner, Maya Rozenblat
3rd Child Ballot: Elizabeth Chan, Vito LaBella, Stephen Stowe

https://www.schools.nyc.gov/get-involved/families/education-council-elections-2021/run-for-a-seat-on-a-council/ccec-elections-list-of-candidates-for-all-councils/community-education-council-for-district-20

CEC 21

Randi Garay, P.S.212
Yevgeniya Lerman, I.S.98 Bay Academy
Michael Rozenblit, P.S.215

https://www.schools.nyc.gov/get-involved/families/education-council-elections-2021/run-for-a-seat-on-a-council/ccec-elections-list-of-candidates-for-all-councils/community-education-council-for-district-21

CEC 22

Amanda Hosten, P.S. 251
Florence Wang, P.S. 206
Natalia Yuvacheva, P.S. 195

https://www.schools.nyc.gov/get-involved/families/education-council-elections-2021/run-for-a-seat-on-a-council/ccec-elections-list-of-candidates-for-all-councils/community-education-council-for-district-22

CEC 24

Henry Choi, P.S. 119
Michael Conigliaro, P.S. 113
Matthew Crescio, P.S. 229
Stephanie Gonzalez, P.S. 19
Ferdielynn Lee, P.S. 102
Donna Martinez, P.S. 229

We suggest you vote as follows:
1st Child Ballot: Henry Choi, Michael Conigliaro, Matthew Crescio
2nd Child Ballot: Stephanie Gonzalez, Ferdie Lee, Donna Martinez

https://www.schools.nyc.gov/get-involved/families/education-council-elections-2021/run-for-a-seat-on-a-council/ccec-elections-list-of-candidates-for-all-councils/community-education-council-for-district-24

CEC 25

Joseph Chou, P.S.79
Joseph Di Benedetto, P.S.294 Bell Academy
Wing Yu, P.S.107

https://www.schools.nyc.gov/get-involved/families/education-council-elections-2021/run-for-a-seat-on-a-council/ccec-elections-list-of-candidates-for-all-councils/community-education-council-for-district-25

CEC26

Dilip Nath, P.S.216
Joseph Chou, P.S.158
Dennis Chan, P.S.94
Albert Suhu, P.S.216
Norman Cohn, P.S.74
Sulinda Hong, P.S.188
David Franco, P.S.115
Adriana Aviles, P.S.67
Todd Friedman, P.S.46
Calvin Wei, P.S.94

https://www.schools.nyc.gov/get-involved/families/education-council-elections-2021/run-for-a-seat-on-a-council/ccec-elections-list-of-candidates-for-all-councils/community-education-council-for-district-26

CEC28

Robert Tamayev, P.S. 196
Elena Aminova, J.H.S. 157 Halsey
Elissa Brinn, P.S. 101
Albert Suhu, P.S. 220
Gary Zadanofsky, P.S.217
Barbara Williams, P.S.358
Vijah Ramjattan, P.S. 121
Rajwinder Kaur, P.S. 55
Nathifa Lewis, P.S. 312

We suggest you vote as follows:
1st Child Ballot:  Robert Tamayev, Elena Aminova, Elissa Brinn
2nd Child Ballot:  Albert Suhu, Gary Zadonofsky, Barbara Williams
3rd Child Ballot:  Vijah Ramjattan, Rajwinder Kaur, Nathifa Lewis

https://www.schools.nyc.gov/get-involved/families/education-council-elections-2021/run-for-a-seat-on-a-council/ccec-elections-list-of-candidates-for-all-councils/community-education-council-for-district-28

CEC30

Deborah Alexander, P.S. 150, Q300
Jennifer Donohue, P.S. 230
Danielle LoPresti Lee, P.S. 384

https://www.schools.nyc.gov/get-involved/families/education-council-elections-2021/run-for-a-seat-on-a-council/ccec-elections-list-of-candidates-for-all-councils/community-education-council-for-district-30

CCELL

Muneer Abualroub, I.S.281
Sun Eun Lee, P.S.32
Qing Li, P.S.105
Vincent Lu, P.S. 94K The Henry Longfellow
Calvin Wei, P.S.94Q David D. Porter
Dariusz Zawislak, P.S.34

https://www.schools.nyc.gov/get-involved/families/education-council-elections-2021/run-for-a-seat-on-a-council/ccec-elections-list-of-candidates-for-all-councils/citywide-council-for-english-language-learners

CCHS Brooklyn

Maurissa Eastman, High School for Innovation in Advertising and Media
Kin Mark, Fort Hamilton High School
Victoria Pisarevskiy, Brooklyn Technical High School

https://www.schools.nyc.gov/get-involved/families/education-council-elections-2021/run-for-a-seat-on-a-council/ccec-elections-list-of-candidates-for-all-councils/citywide-council-for-hs—brooklyn

CCHS Bronx

Oleg Kovrizhkin, Bronx HS of Science
Deborah Kross, Bronx HS of Science
Nikos Papageorgiou, Bronx HS of Science

https://www.schools.nyc.gov/get-involved/families/education-council-elections-2021/run-for-a-seat-on-a-council/ccec-elections-list-of-candidates-for-all-councils/citywide-council-for-hs—bronx

CCHS Manhattan

Ted Leather, School of the Future
Alison Morpurgo Cotter, West End Secondary
Karen Wang, Stuyvesant High School

https://www.schools.nyc.gov/get-involved/families/education-council-elections-2021/run-for-a-seat-on-a-council/ccec-elections-list-of-candidates-for-all-councils/citywide-council-for-hs—manhattan

CCHS Queens

Saida Coppin, Benjamin Cardozo High School
Alysa O’Shea, Townsend Harris High School
Alexandra Vines, Bayside High School

https://www.schools.nyc.gov/get-involved/families/education-council-elections-2021/run-for-a-seat-on-a-council/ccec-elections-list-of-candidates-for-all-councils/citywide-council-for-hs—queens

CCSE

Xing Ng, NEST+M
Alysa O’Shea, Townsend Harris High School
Ephraim Zakry, J.H.S.157, Forest Hills High School

https://www.schools.nyc.gov/get-involved/families/education-council-elections-2021/run-for-a-seat-on-a-council/ccec-elections-list-of-candidates-for-all-councils/citywide-council-for-special-education

凌飞

Related Post

leave a Comment

最近的写作

最受歡迎的的寫作